V poslednom období sa stále častejšie stretávame s technikou Kanban. Je to vizualizačná technika, s pomocou ktorej môžeme lepšie sledovať tok požiadaviek, aby sme ho následne mohli riadiť.Technika podporuje Lean princípy, ktoré vychádzajú z predpokladu, že plynulý tok požiadaviek cez produkciu je efektívnejší, ako maximalizácia lokálnej efektívnosti. Vychádza z japonských manažérskych techník.
Názory na kanban sú dnes rozporuplné. Jeho používanie sa stáva
módnym hlavne v situáciách, kde sa nepodarilo rozbehnúť Scrum. V agilnom svete prevládajú približne dva názory:
1) Prvý názor vníma techniku kanban ako pomocný nástroj, vhodný pre určité špecifické prostredia a implementácie. Nakoľko sa nejedná o agilnú techniku, jeho aplikácia by mala byť opatrná vo vymedzenom rozsahu. Jej najčastejšia implementácia je ako doplnok Scrumu pri plánovaní, prípadne pre riadenie toku drobných požiadaviek. Často diskutovanou otázkou je, či je Kanban vôbec agilná technika a ako podporuje agilitu.
2) Druhý názor povýšil techniku kanban ako nadradenú metodológiu, ktorá by mala riadiť celý vývoj softvérových aplikácií. Vychádza aj z ďalších techník, ktoré sú do tejto metodiky zapracované. Technika Scrum je v tomto kontexte vnímaná ako škodlivá a nežiaduca, pretože narušuje tok.
Medzi týmito názormi je ešte spektrum ďalších pohľadov. Kanban je technika v kontexte vývojových metodík mladá, a jej vzťah k iným technikám sa stále objavuje. O popularizáciu kanbanu ako metodiky sa snaží David Anderson a skupina jeho spolupracovníkov združených v Lean Kanban University (LKU).
Ktorý z týchto dvoch názorov sa nakoniec ukáže ako ten správny? Ako si prípadne vytvoriť vlastný?
S rôznymi implementáciami tejto techniky, ako aj s ťažkosťami, ktoré technika prináša sa začíname pri práci stretávať stále častejšie. Nezriedka v kontexte zlyhania implementácie Scrumu. Preto sme pripravili v Novembri workshop „Kanban in Action“ v spolupráci s Dr. Klausom Leopoldom z Lean Kanban University a autorom publikácie Kanban in der IT. Počas dvojdňového workshopu Klaus predstaví kanban podľa metodiky LKU, podelí sa o skúsenosti z implementácie kanban techniky na rôznych projektoch a ukáže svoj pohľad na ďalšie možné smerovanie a rozvoj metodiky. Workshop bude v angličtine. Viac informácií nájdete tu.
About author: Michal Vallo helps companies deploy agile techniques and improve performance. He is agile trainer, coach and manager at Aguarra and founding member of Agilia community.
.
Žádné komentáře:
Okomentovat